Organizačný poriadok Materskej školy, Jarná 1601/20, Sečovce
ÚVODNÉ USTANOVENIA
Článok 1
Predmet a účel úpravy
Organizačný poriadok je základný vnútorný predpis, ktorý určuje vnútornú organizáciu školy a definuje základné pravidlá riadenia školy. Upravuje organizačnú štruktúru, zásady riadenia, metódy práce, pôsobnosť a vnútornú právomoc jednotlivých útvarov v rámci organizačnej štruktúry a tiež ich vzájomné vzťahy.
ZÁKLADNÉ USTANOVENIA
Článok 2
Základné informácie o škole
Názov organizácie: Materská škola, Jarná 1601/20, Sečovce
Sídlo organizácie: Jarná 20, Sečovce
Právna forma: rozpočtová organizácia
Forma hospodárenia: škola s právnou subjektivitou
Zriaďovateľ: Mesto Sečovce
Predmet činnosti: Materská škola je výchovno-vzdelávacie zariadenie pre deti vo veku od 3 do 6 rokov. Poskytuje predprimárne vzdelávanie detí a vzdelávanie detí s odkladom školskej dochádzky.
Článok 3
Poslanie a hlavné úlohy školy
1. Materská škola v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania školského zákona:
2. Materská škola podporuje osobnostný rozvoj detí predškolského veku v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej, rozvíja schopnosti a zručnosti, utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie.
3. Zariadenie školského stravovania je zriadené s cieľom výroby, výdaja a konzumácie jedál a nápojov pre deti, žiakov a zamestnancov školy v čase ich pobytu v škole. So súhlasom zriaďovateľa a regionálneho úradu verejného zdravotníctva môže poskytovať stravu aj cudzím stravníkom.
Článok 4
Hlavné úlohy školy
Pri napĺňaní svojho poslania plní škola tieto hlavné úlohy:
- pre deti predškolského veku zabezpečuje výchovu a vzdelávanie prostredníctvom školského vzdelávacieho programu s cieľom zabezpečiť základné predpoklady pre ich ďalšie vzdelávanie,
- pre deti, žiakov a zamestnancov školy zabezpečuje školské stravovanie,
- pre zabezpečenie výchovno-vzdelávacieho procesu vytvára vhodné, kvalitné materiálne a finančné podmienky,
- zabezpečuje hospodárne a efektívne využívanie rozpočtových prostriedkov a majetku, ktorý má zverený do správy,
- zabezpečuje dodržiavanie platných právnych predpisov vo všetkých oblastiach a na všetkých úsekoch svojej činnosti.
VŠEOBECNÉ USTANOVENIA
Článok 5
Organizácia školy
- Na čele školy je riaditeľ školy, ktorého menuje a odvoláva zriaďovateľ podľa platnej právnej úpravy.
- Riaditeľ školy v súlade s platnou právnou úpravou menuje a odvoláva zástupcov riaditeľa školy a vedúcich jednotlivých organizačných útvarov školy, u ktorých to určuje pracovný poriadok školy.
- Riaditeľ ako štatutárny orgán školy koná v jej mene vo všetkých jej veciach. Rozhoduje vždy samostatne, pokiaľ jeho rozhodnutie nie je podmienené schválením zo strany zriaďovateľa, rady školy alebo odborovej organizácie zamestnancov školy.
- Riaditeľ školy zodpovedá za dodržanie všeobecne záväzných právnych predpisov, výchovno-vzdelávacích programov, za odbornú a pedagogickú úroveň výchovno-vzdelávacej práce školy, za efektívne využívanie prostriedkov určených na zabezpečenie činnosti školy, za riadne hospodárenie s majetkom zvereným škole do správy od zriaďovateľa.
- Riaditeľa školy zastupuje v jeho neprítomnosti zástupca riaditeľa školy v rozsahu stanovených oprávnení a určených povinností. Riaditeľa školy môže na základe poverenia v čase jeho neprítomnosti zastupovať aj iný ním poverený vedúci zamestnanec. Poverenie musí byť urobené písomne a musí v ňom byť uvedený rozsah oprávnenia povereného zamestnanca.
Článok 6
Zásady riadenia školy
1. Školu riadi riaditeľ školy, ktorý si zriaďuje svoje poradné orgány.
2. Poradným orgánom riaditeľa, ktorý prerokúva pedagogicko-organizačné otázky výchovno-vzdelávacej činnosti, je pedagogická rada. Členmi pedagogickej rady sú všetci pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci školy.
3. Ďalšími poradnými orgánmi riaditeľa školy, ktoré prerokúvajú pedagogicko-didaktické a organizačné otázky výchovno-vzdelávacej činnosti, sú:
- metodické združenie, členmi ktorého sú pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci školy, ktorí sa organizujú podľa stupňa vzdelávania, na ktorom vykonávajú pracovnú činnosť,
- koordinačný tím, členmi ktorého sú pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci školy, ktorí sa organizujú podľa špecifickej témy, na ktorú sa vo svojej pracovnej činnosti zameriavajú.
4. Pedagogická rada ako odborný iniciatívny orgán vo veciach pedagogických a organizačných predstavuje najdôležitejší poradný orgán riaditeľa školy. Jej úlohou je pripravovať riaditeľovi školy návrhy a odporúčania pre jeho rozhodovanie, najmä v týchto oblastiach:
- príprava a vydanie školského vzdelávacieho programu a výchovného programu,
- ustanovenie triednych učiteľov, rozdelenie úväzkov a rozvrh hodín,
- kritériá na hodnotenie pedagogických zamestnancov,
- program vzdelávania pedagogických zamestnancov,
- prijímanie žiakov na štúdium, vylučovanie žiakov zo štúdia, prerušenie štúdia a pod.,
- organizačné zabezpečenie výchovy a vyučovania, vnútorný poriadok školy,
- zameranie školy, plán práce školy a iné.
5. Členmi pedagogickej rady sú riaditeľ, jeho zástupcovia a ostatní pedagogickí zamestnanci školy. Zasadnutia pedagogickej rady zvoláva riaditeľ školy podľa potreby. Za prípravu a priebeh pedagogickej rady, za formuláciu záverov a uznesení pedagogickej rady zodpovedá riaditeľ. Rokovanie pedagogickej rady sa riadi rokovacím poriadkom.
6. Operatívne riadenie školy zabezpečuje operatívna porada vedenia školy, ktorá prerokúva najdôležitejšie a rozhodujúce otázky činnosti školy. Zúčastňujú sa na nej podľa obsahu rokovania vedúci zamestnanci a ďalší pozvaní zamestnanci.
7. Riaditeľ školy si môže zriadiť ďalšie metodické orgány školy, ktoré sú iniciatívnym orgánom riaditeľa školy, zaoberajú sa pedagogickými a výchovno-vzdelávacími problémami, koordinujú ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov.
8. Metodickým orgánom je riaditeľom školy menovaná skupina pedagogických zamestnancov školy, ktorá vzniká na základe legislatívnych noriem schválených Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, má presne vymedzené svoje postavenie, poslanie a ciele činnosti. Ich poslaním je pomáhať riaditeľovi pri pedagogickom riadení a pri kontrole výchovno-vzdelávacieho procesu v škole.
9. Riaditeľ školy môže v súlade s platnou právnou úpravou zriadiť stravovaciu komisiu, ktorú tvoria: zástupca riaditeľa školy, vedúca školskej jedálne, zástupca ZO OZ a zástupca rodičov.
10. Podrobnejšiu pôsobnosť, zloženie a spôsob rokovania poradných orgánov riaditeľa školy upravujú rokovacie poriadky, ktoré schvaľuje riaditeľ školy.
Článok 7
Riadiace a organizačné vnútorné predpisy
1. Riaditeľ školy vydáva pre potreby riadenia riadiace a organizačné vnútorné predpisy.
2. Rozdelenie a obsah riadiacich organizačných vnútorných predpisov je určený „Smernicou pre tvorbu a vydávanie vnútorných predpisov“.
3. Sústavu vnútorných riadiacich a organizačných predpisov tvoria najmä:
- štatút školy
- organizačný poriadok
- pracovný poriadok
- školský poriadok
- registratúrny a skartačný poriadok
- disciplinárny poriadok
- platový poriadok alebo poriadok odmeňovania
- poriadok upravujúci organizáciu vyučovania v príslušnom školskom roku, týždenný plán výchovnej činnosti
Článok 8
Organizačné členenie školy
1. Škola sa vnútorne člení na organizačné útvary, ktoré sú riadené vedúcim organizačného útvaru.
2. Jednotlivé organizačné útvary medzi sebou úzko spolupracujú pri plnení úloh, ktoré majú zabezpečovať a ktoré vyplývajú zo všeobecne záväznej právnej úpravy a z obsahovej náplne činnosti jednotlivých organizačných útvarov.
3. Organizačné útvary plnia na svojom úseku úlohy, ktoré pre ich zamestnancov vyplývajú z opisu pracovných činností. Organizačné útvary plnia aj ďalšie úlohy, ktoré im uloží vedúci organizačných útvarov a riaditeľ školy.
4. V organizácii a riadení práce organizačných útvarov školy sa musia uplatňovať tieto základné princípy:
- spolupráca organizačných útvarov pri výkone svojej činnosti najmä v otázkach, ktoré patria do právomoci dvoch alebo aj viacerých organizačných útvarov,
- koordinácia práce,
- riešenie sporov pri zabezpečovaní pracovných úloh vedúcimi organizačných útvarov.
Článok 9
Pôsobnosť a úlohy vedúcich organizačných útvarov
1. Vedúci organizačných útvarov sú v priamej riadiacej pôsobnosti riaditeľa školy.
2. Predpokladom výkonu práce vedúceho organizačného útvaru je jeho menovanie do funkcie. Miesta vedúcich organizačných útvarov sa obsadzujú výberovým konaním v zmysle príslušných ustanovení zákona č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov. Vedúcich organizačných útvarov do funkcie menuje a odvoláva riaditeľ školy.
3. Vedúci jednotlivých organizačných útvarov zabezpečujú a zodpovedajú za plnenie úloh, ktoré im vyplývajú z obsahovej náplne činnosti organizačného útvaru a vytvárajú pre ich plnenie zodpovedajúce a primerané podmienky. Sú zodpovední za dodržiavanie zákonov a ostatných právnych predpisov.
4. Práva a povinnosti vedúcich organizačných útvarov sú upravené v zákone č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov, v zákone č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, v Zákonníku práce a v ďalších všeobecne záväzných právnych predpisoch.
5. Práva a povinnosti vedúcich organizačných útvarov sú zakotvené tiež v pracovnom poriadku školy, v pracovnej zmluve, v kolektívnej zmluve a vo vnútorných riadiacich a organizačných predpisoch.
6. Vedúci organizačného útvaru pri výkone svojej funkcie zabezpečuje najmä tieto úlohy:
- riadi a zodpovedá za prácu organizačného útvaru,
- riadi, kontroluje a hodnotí prácu zamestnancov organizačného útvaru, ako aj plnenie úloh,
- podáva návrhy na zlepšenie, zefektívnenie práce,
- zabezpečuje tvorbu vnútorných predpisov školy,
- zodpovedá za včasné, odborné a kvalitné spracovanie písomných materiálov,
- informuje zamestnancov o dôležitých skutočnostiach nevyhnutných pre ich činnosť,
- spolupracuje s vedúcimi ostatných organizačných útvarov,
- dbá o zvyšovanie odbornej úrovne zamestnancov a vytvára im vhodné pracovné podmienky,
- dbá o bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci,
- dbá o správu registratúry na svojom organizačnom útvare v zmysle platného registratúrneho poriadku,
- zúčastňuje sa zasadnutí poradných orgánov riaditeľa školy,
- zabezpečuje, aby na organizačnom útvare bola vedená úplná a prehľadná dokumentácia vnútroorganizačných a iných predpisov potrebných pre prácu organizačného útvaru,
- určuje pre každého zamestnanca pracovnú náplň a túto v závislosti od zmien právnej úpravy, príp. iných právne významných skutočností operatívne upravuje a dopĺňa,
- zodpovedá za hospodárne a účelné využívanie zvereného majetku, jeho ochranu a zabezpečenie pred odcudzením, poškodením alebo zneužitím,
- pripravuje podklady do rozpočtu školy, spolupracuje pri príprave návrhu rozpočtu školy, jeho zmien a sleduje plnenie rozpočtu, pričom dbá na hospodárne a efektívne využitie rozpočtových prostriedkov a zabezpečuje kontrolu v zmysle zákona o finančnej kontrole a vnútornom audite v znení neskorších predpisov,
- za príslušný organizačný útvar poskytuje súčinnosť pri poskytovaní informácií podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám v znení neskorších predpisov,
- za príslušný organizačný útvar prešetruje alebo vybavuje, alebo poskytuje súčinnosť pri prešetrovaní sťažností podľa zákona o sťažnostiach a vybavuje petície podľa zákona o petičnom práve v rozsahu svojej pôsobnosti,
- v zmysle zákona o ochrane osobných údajov je osobou, ktorá zabezpečuje v rámci pôsobnosti riadeného organizačného útvaru dohľad nad ochranou osobných údajov spracovávaných v riadenom organizačnom útvare,
- poskytuje súčinnosť pri dodržiavaní ustanovení zákona o verejnom obstarávaní v rámci svojho organizačného útvaru, zodpovedá za spracovanie podkladov pre jednotlivé metódy.
Článok 10
Organizačná štruktúra školy
1. Materská škola sa člení na jednotlivé úseky, ktoré komplexne zabezpečujú a koordinujú úlohy školy v zmysle zriaďovacej listiny:
- úsek riaditeľa školy
- pedagogický úsek
- ekonomický úsek
2. Každý úsek zabezpečuje súbor ucelených odborných činností. Za činnosť úsekov zodpovedá riaditeľ školy, zástupca školy a ďalší poverení ich vedením. Jednotlivé úseky pri výkone činnosti vzájomne spolupracujú.
Článok 11
Náplň činností organizačných útvarov
A. ÚTVAR RIADITEĽA
Organizuje a zabezpečuje činnosti riaditeľa školy.
Riaditeľ školy
1. Zodpovednosť riaditeľa školy
a) v oblasti riadenia a organizácie práce zodpovedá
- za dodržiavanie všeobecne záväzných právnych predpisov, ktoré súvisia s činnosťou školy,
- za personálne zabezpečenie výchovno-vzdelávacieho procesu, za vytváranie a zabezpečenie sociálnej politiky pre zamestnancov školy,
- za každoročné hodnotenie pedagogických a odborných zamestnancov školy,
- za zvyšovanie úrovne výchovno-vzdelávacej práce školy,
- za pedagogicko-organizačné a materiálno-technické zabezpečenie výchovno-vzdelávacieho procesu;
b) v oblasti výchovy a vzdelávania zodpovedá
- za dodržiavanie štátnych vzdelávacích programov určených pre školu, ktorú riadi,
- za vypracovanie a dodržiavanie školského vzdelávacieho programu a výchovného programu,
- za vypracovanie a dodržiavanie ročného plánu ďalšieho vzdelávania pedagogických zamestnancov;
c) v oblasti hospodárenia zodpovedá
- za hospodárne nakladanie s rozpočtovými prostriedkami školy a za efektívne a účinné využívanie finančných prostriedkov určených na zabezpečenie činnosti školy,
- za finančné, personálne, materiálno-technické a priestorové zabezpečenie výchovno-vzdelávacieho procesu,
- za efektívne využívanie majetku, jeho ochranu a zhodnocovanie,
- za riešenie havarijných situácií, ktoré môžu vzniknúť v škole.
2. Rozhodovanie riaditeľa školy
a) v oblasti riadenia a organizácie práce rozhoduje
- o koncepciách pedagogického, ekonomického a správneho rozvoja,
- o zmenách vnútornej organizácie školy a zmenách organizačnej štruktúry školy,
- o prijatí zamestnancov do pracovného pomeru, o zmene podmienok v pracovnej zmluve, preradení zamestnanca na iný druh práce,
- o uzatvorení dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru,
- o rozviazaní pracovného pomeru so zamestnancami školy podľa zákonných ustanovení Zákonníka práce,
- o platových podmienkach zamestnancov školy v súlade s Poriadkom odmeňovania,
- o personálnych otázkach zamestnancov školy – o čerpaní dovoleniek, náhradného voľna, pracovného voľna bez náhrady mzdy a pracovného voľna pri krátkodobých prekážkach v práci a pod.,
- o úprave pracovného času a rozvrhnutia pracovnej doby – o vhodnejšej úprave pracovného času, o nariadení práce nadčas, o prevádzke počas hlavných a vedľajších prázdnin,
- o vyslaní zamestnancov na pracovné cesty;
b) v oblasti výchovy a vzdelávania rozhoduje
- o prijatí žiaka na školu,
- o odklade začiatku povinnej školskej dochádzky žiaka,
- o dodatočnom odložení plnenia povinnej školskej dochádzky žiaka,
- o oslobodení žiaka od povinnosti dochádzať do školy,
- o oslobodení žiaka od vzdelávania sa v jednotlivých vyučovacích predmetoch alebo v ich častiach,
- o povolení plniť povinnú školskú dochádzku mimo územia Slovenskej republiky,
- o uložení výchovných opatrení,
- o povolení vykonať komisionálnu skúšku,
- o povolení vykonať skúšku z jednotlivých vyučovacích predmetov aj uchádzačovi, ktorý nie je žiakom školy,
- o individuálnom vzdelávaní žiaka,
- o vzdelávaní žiaka v školách zriadených iným štátom na území Slovenskej republiky so súhlasom zastupiteľského úradu iného štátu,
- o individuálnom vzdelávaní žiaka v zahraničí,
- o umožnení štúdia žiaka podľa individuálneho učebného plánu;
c) v oblasti hospodárenia rozhoduje
- o čerpaní rozpočtu školy,
- o vyslaní zamestnancov na pracovnú cestu, určuje podmienky výkonu pracovnej cesty,
- o určení príspevku zákonného zástupcu žiaka na čiastočnú úhradu nákladov za starostlivosť poskytovanú žiakovi v škole alebo školskom zariadení.
Riaditeľ školy predkladá rade školy na vyjadrenie:
- návrhy plánu práce školy,
- informácie o pedagogicko-organizačnom, ekonomickom i hospodársko-technickom zabezpečení výchovno-vzdelávacieho procesu,
- správu o výchovno-vzdelávacích výsledkoch školy a školského zariadenia,
- návrhy rozpočtu a správy o výsledkoch hospodárenia školy.
Sekretariát riaditeľa školy – sekretárka riaditeľa školy
1. Zodpovedá za:
- vedenie a evidenciu došlej a odoslanej pošty, za správnu aplikáciu platného registratúrneho poriadku,
- organizáciu a prípravu všetkých zasadnutí poradných orgánov riaditeľa školy,
- prípravu a spracovanie podkladov na rokovania a vyhotovuje z nich zápisy,
- sledovanie termínov plnenia úloh uložených riaditeľom školy a sumarizovanie týchto úloh,
- vedenie a aktualizáciu adresára školy pre potreby písomnej korešpondencie primátora,
- formálnu stránku vypracovaných materiálov predkladaných riaditeľovi školy.
2. Zabezpečuje:
- organizáciu a prípravu všetkých zasadnutí poradných orgánov riaditeľa školy,
- prípravu a spracovanie podkladov na rokovania a vyhotovuje z nich zápisy,
- vystavenie a zúčtovanie cestovných príkazov riaditeľa školy,
- prijímanie, rozdeľovanie a odoslanie pošty,
- registráciu, archiváciu a skartáciu všetkých dokumentov a písomností v zmysle platných predpisov a registratúrneho poriadku vydaného riaditeľom školy.
Plní ďalšie úlohy, ktoré jej vyplývajú z pracovnej náplne alebo z poverenia riaditeľa školy.
B. PEDAGOGICKÝ ÚTVAR
Je priamo riadený zástupcom riaditeľa školy. Do funkcie ju menuje riaditeľka školy. Plní úlohy na II. stupni riadenia.
Zodpovedá najmä za:
- pedagogicko-organizačné zabezpečenie výchovno-vzdelávacieho procesu podľa Štátneho vzdelávacieho programu a učebných osnov materskej školy
- vykonávanie hospitácií, uskutočňuje hospitačné rozbory, prijíma konkrétne opatrenia na skvalitnenie výchovno-vzdelávacieho procesu, vedie písomné záznamy
- zabezpečenie zápisu do materskej školy
- úroveň práce metodických orgánov a koordinátorov, výkon hospitačnej činnosti, zúčastňuje sa na zasadnutiach metodických združení
- za správne vedenie triednej dokumentácie, ako i vedenie triednych kníh
- zabezpečenie organizácie pedagogickej praxe a uvádzanie nových a začínajúcich pedagogických zamestnancov
- vedenie evidencie požiadaviek zamestnancov školy na zvyšovanie kvalifikácie a predkladá ich na schválenie riaditeľovi školy
- dodržiavanie platnej legislatívy, vnútorných smerníc a predpisov, plnenie uznesení pedagogickej rady
- evidenciu dochádzky pedagogických a nepedagogických zamestnancov školy
- evidenciu školských úrazov
- podklady na vyplatenie nadčasovej práce, evidenciu lekárskych vyšetrení, evidenciu náhradného voľna
- efektívne využívanie a hospodárenie s finančnými prostriedkami školy pri organizovaní zastupovania a s tým súvisiacimi nárokmi zamestnancov a iných ekonomických činností na zverenom úseku
- evidenciu tlačív na pedagogickú dokumentáciu
- prípravu podkladov pre rokovanie pedagogickej rady
- úroveň vedenia pedagogickej dokumentácie
- včasné informovanie riaditeľky školy o všetkých závažných skutočnostiach, ktoré majú vplyv výchovno-vzdelávaciu činnosť
- objektívne stanovisko k riešeniu prípadných sťažností, overuje ich opodstatnenosť, pripravuje podklady a návrhy na riešenie
- zabezpečenie súhlasu so spracovaním osobných údajov od zákonných zástupcov detí a žiakov na zverenom úseku.
Plní ďalšie úlohy, ktoré mu vyplývajú z pracovnej náplne alebo z poverenia riaditeľa školy.
C. EKONOMICKÝ A HOSPODÁRSKY ÚTVAR
Organizačná štruktúra zamestnancov:
- vedúca ekonomického a hospodárskeho útvaru/hospodárka
- ekonómka – účtovníčka
- mzdová účtovníčka
- školník – údržbár
- upratovačky
Vedúca ekonomického a hospodárskeho útvaru/hospodárka zodpovedá/zabezpečuje hospodársku a prevádzkovú činnosť školy.
1. Zodpovedá
- za materiálno-technické a finančné zabezpečenie výchovno-vzdelávacieho procesu,
- za riadne hospodárenie s rozpočtovými prostriedkami školy a majetkom, ktorý bol škole zverený do správy,
- za zostavenie rozpočtu a účtovnej závierky, za vykonanie inventarizácie majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov,
- za plnenie rozpočtu príjmov a čerpanie výdavkov v súlade so schváleným rozpočtom,
- za správu registratúry na zverenom útvare, za prijímanie, rozdeľovanie a odosielanie pošty,
- za ochranu osobných údajov,
- za vykonávanie revízií elektrických inštalácií, bleskozvodov a iných zariadení, vrátane odstránenia nedostatkov,
- za výkon základnej finančnej kontroly,
- za dodržiavanie všetkých platných predpisov.
2. Zabezpečuje
- verejné obstarávanie a objednávanie tovarov, služieb a prác,
- vyhotovenie dodávateľských zmlúv, zmlúv o nájme nebytových priestorov a iných zmlúv,
- spracovanie ročného plánu opráv a údržby, revízií, stavebných prác a pod.
Ekonómka – účtovníčka
- vedie účtovnú evidenciu, zabezpečuje správne a včasné vedenie jednotlivých operácií evidovaných na účtoch,
- vypracováva mesačné uzávierky a prehľady o čerpaní rozpočtu,
- zabezpečuje platobný styk s bankovými inštitúciami a poisťovňami,
- zabezpečuje správne a včasné vedenie jednotlivých operácií evidovaných na účtoch,
- vykonáva kontrolu účtovných dokladov.
Mzdová účtovníčka
- vedie kompletnú personálnu a mzdovú agendu zamestnancov školy,
- zodpovedá za riadne vedenie personálnej a mzdovej agendy a podkladov súvisiacich s ňou v súlade s platnými pracovnoprávnymi a mzdovými predpismi,
- zodpovedá za správnosť evidencie osobných spisov zamestnancov, po rozviazaní pracovného pomeru zabezpečuje archiváciu týchto spisov,
- zabezpečuje kompletnú a správnu likvidáciu miezd všetkých zamestnancov v stanovených výplatných termínoch.
Školník – údržbár – kurič
1. Vykonáva
- údržbárske a domovnícke práce,
- čistenie strešných výpustov,
- výmenu žiaroviek a žiariviek,
- menšie opravy nábytku, upevňovanie vešiakov, tabúľ, násteniek, obrazov, líšt, prahov a pod.,
- drobné maliarske práce,
- čistenie areálu a okolia školy,
- kosenie areálu školy,
- zimnú údržbu areálu školy,
- otvorenie a uzatvorenie areálu a budovy školy.
2. Zodpovedá
- za včasné a riadne vykurovanie miestností školy a zabezpečuje udržiavanie teploty v miestnostiach mimo vyučovania cez víkend a sviatky,
- za správnu reguláciu vykurovania, nastavuje a odvzdušňuje radiátory,
- za čistenie a bežnú údržbu kotolne.
Upratovačka
Vykonáva upratovacie práce, dezinfekciu priestorov školy a pod. Zodpovedá za efektívne využívanie čistiacich prostriedkov, po ukončení denného upratovania za kontrolu zverených priestorov, vypnutie elektrických spotrebičov, zatvorenie vodovodných kohútikov a všetkých okien a pod.
Technik BOZP
Nie je zamestnancom školy a svoju činnosť vykonáva dodávateľským spôsobom. Zodpovedá najmä za:
- vypracovanie plánu revízií a kontrol v zmysle platnej legislatívy
- zabezpečenie odstránenia zistených závad a nedostatkov pri revíziách a kontrolách
- pravidelné školenia zamestnancov z oblasti BOZP
- kompletné a správne vedenie dokumentácie súvisiacej s BOZP na škole
- bezpečnostné značenie v areáli školy
- za prešetrovanie príčin registrovaných školských úrazov
- zodpovedá za dodržiavanie platných legislatívnych predpisov v oblasti BOZP a PO na škole
- osobné údaje spracúva podľa zásad uzatvorenej zmluvy o spracúvaní osobných údajov sprostredkovateľom
D. ZARIADENIE ŠKOLSKÉHO STRAVOVANIA – ŠKOLSKÁ JEDÁLEŇ (ŠJ)
Organizačná štruktúra zamestnancov:
- vedúca ŠJ
- ekonómka ŠJ
- hlavná kuchárka
- prevádzkový zamestnanec
Vedúca ŠJ
Zodpovedá:
- za prípravu, výrobu, výdaj a konzumáciu jedál a nápojov v zmysle právnych predpisov a metodických pokynov k stravovaniu,
- za koordináciu a organizáciu prác na úseku školského stravovania,
- za ekonomickú a finančnú agendu na úseku školského stravovania,
- za objednávku a dodávku potravín, za kontrolu normovania potravín,
- za dodržiavanie zásad zdravého stravovania, správneho zostavovania jedálneho lístka,
- za dodržiavanie zásad hygieny a bezpečnosti práce, za dodržiavanie predpisov BOZP.
Ekonómka ŠJ
Zabezpečuje finančné a účtovné činnosti na úseku školského stravovania.
SPOLOČNÉ, PRECHODNÉ A ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA
Článok 12
Spoločné ustanovenia
1. Súčasťou organizačného poriadku je organizačná schéma školy podľa nadriadenosti a podriadenosti zamestnancov (príloha č. 1) a organizačná štruktúra školy podľa počtu zamestnancov a podľa úväzkov zamestnancov (príloha č. 2).
2. Organizačný poriadok je vydaný v súlade so zriaďovacou listinou a je záväzný pre všetkých zamestnancov školy.
3. Vedúci zamestnanci sú povinní oboznámiť s obsahom organizačného poriadku školy všetkých zamestnancov školy. Súčasťou vstupného pohovoru pri nástupe zamestnanca do pracovného pomeru je jeho oboznámenie sa s obsahom organizačného poriadku.
4. Kontrolu dodržiavania organizačného poriadku vykonáva riaditeľ školy.
Článok 13
Záverečné ustanovenia
- Akékoľvek zmeny a doplnenia organizačného poriadku je možné vykonať len jeho dodatkom, ktorý schváli riaditeľ školy.
- Organizačný poriadok je platný dátumom schválenia riaditeľom školy a účinný dňom 1.9.2024.
- Účinnosťou organizačného poriadku stráca účinnosť Organizačný poriadok vydaný zo dňa 2.9.2009.
V Sečovciach, dňa 28.8.2024 podpis štatutárneho orgánu